КЛЮЧОВІ СЛОВА
Для заняття підготуйте уривки з літературних творів, аркуш паперу, ручку. Мета вправи – навчитися виділяти в тексті ключові слова, які допоможуть запам'ятати зміст і згодом відтворити його. Поясніть дитині, що ключами до запам'ятовування тексту є слова або словосполучення, які передають факти (імена героїв, географічні назви, дати), події, їх суть і зміст.
Можливі два варіанти роботи над завданням: дитина слухає текст, записуючи в паузах ключові слова або словосполучення, або читає текст самостійно, підкреслюючи в ньому ключові слова і виписуючи їх на аркуш паперу. Текст читається двічі. Потім дитина повинна постаратися переказати текст, тримаючи перед собою записані слова. Правильно зроблені виписки допоможуть запам'ятати факти та імена власні, послідовність і сутність описуваних у тексті подій. Як приклад пропонуємо уривок із казки «Гуси-лебеді» про те, як дівчина кинулася виручати братика, якого забрали гуси-лебеді.
ГУСИ-ЛЕБЕДІ  (уривок)
... Прибігла – стоїть хатинка на курячих ніжках, стоїть-повертається. У хатинці сидить Баба-яга – нога глиняна; сидить і братик на лавочці, грається золотими яблучками. Побачила його сестра, підкралася, схопила і нумо бігти, а гуси-лебеді за нею в погоню летять; наженуть лиходії, куди подітися? Прибігла до молочної річки з медовими берегами: «Річко-матінко, сховай мене!» – «З'їж мого медку!» Нічого не поробиш, з'їла. Річка її посадила під бережок, гуси-лебеді пролетіли. Вийшла вона, сказала: «Дякую», – і знову біжить з братиком,  а гуси-лебеді повернулися, летять назустріч. Що робити? Біда! Стоїть яблуня. «Яблунько, яблунько-матінко, сховай мене!» –  «З'їж моє лісове яблучко!» Якнайшвидше з'їла. Яблуня її заслонила гілочками, прикрила листочками – гуси-лебеді пролетіли. Вийшла і знову біжить з братиком, а гуси-лебеді побачили – і за нею; зовсім налітають, вже крилами б'ють, того й гляди з рук вирвуть! На щастя, на дорозі пічка: «Добродійко-пічко, сховай мене!» – «З'їж мого житнього пиріжка!» Дівчина мерщій пиріжок в рот, а сама в піч. Гуси-лебеді політали-політали, покричали і ні з чим відлетіли.
Можливі ключові слова: хатинка на курячих ніжках; схопила і бігти; гуси-лебеді в погоню; молочна річка; яблуня; добродійка-пічка; ні з чим відлетіли. Найбільш поширена помилка при переказі тексту – непослідовність викладу подій. У наведеному уривку теж легко можна допустити таку помилку через велику кількості описаних дій. Цього допоможуть уникнути ключові слова, якщо дитина навчиться їх виділяти.
ЗАПИТАННЯ
Для заняття підготуйте уривки з літературних творів та питання до них.
Відповідати на запитання до тексту або до статті в підручнику дитині належить протягом усіх років навчання. Важливо навчитися виконувати це завдання правильно і зрозуміти, що відповіді на запитання допомагають осмислити зміст тексту і таким чином краще його запам'ятати, особливо коли відповідь на питання підтверджується словами з тексту. Такі вправи виконуються і в усній, і в письмовій формі. Дитина може не лише відповідати на запропоновані питання, але і складати запитання до тексту самостійно.

Немає коментарів:

Дописати коментар